Budowa własnego domu to z reguły przedsięwzięcie bardzo czasochłonne i pracochłonne. Trzeba kupić działkę, wykonać projekt i wreszcie znaleźć odpowiednich wykonawców.

Gotowy projekt

Decyzja o wyborze projektu katalogowego może skrócić cały okres inwestycji nawet o kilka miesięcy. Prawie wszystkie pracownie architektoniczne posiadają w swojej ofercie projekty gotowe spełniające wszystkie warunki określone przepisami prawnymi. Zawierają więc projekt architektoniczno-budowlany wraz z opisami oraz projekt zagospodarowania działki. Oferta gotowych projektów jest bardzo bogata. Można wybrać dom standardowy, ale także domy energooszczędne, pasywne, szkieletowe czy modułowe. Wobec ogromnej ilości projektów do wyboru najlepiej jest w wyszukiwarkach poszczególnych pracowni zawęzić kryteria wyszukiwania (powierzchnia domu, ilość kondygnacji), zadanie będzie wtedy znacznie łatwiejsze. Trzeba jednak pamiętać, że są to projekty uniwersalne i obowiązkowo muszą zostać dostosowane do kształtu i położenia konkretnej działki.

Adaptacja projektu

Indywidualne dostosowanie projektu jest obowiązkowe, dlatego projekty katalogowe zawierają klauzulę o możliwości ich adaptacji. Dokonuje tego architekt z odpowiednimi uprawnieniami i to on staje się autorem projektu i ponosi za niego odpowiedzialność.

Adaptacja projektu pozwala na dokonanie wielu zmian i dostosowanie go do własnych potrzeb. Można zmienić układ pomieszczeń, ich wielkość, można dokonać zmiany materiałów wykończeniowych, kształtu dachu. Zmiany nie mogą dotyczyć ścian konstrukcyjnych. Do adaptacji projektu architekt dołącza opinię o oddziaływaniu domu na sąsiednie działki. Od tego zależy czy do gminy wystąpimy ze zgłoszeniem budowy (nie ma oddziaływania) lub o pozwolenie na budowę w przypadku, gdy oddziaływanie takie występuje.

Zaletą gotowych projektów jest nie tylko oszczędność czasu, ale także znacznie niższa cena zakupu, mimo że za adaptację trzeba dodatkowo zapłacić. Projekty wykonywane na indywidualne zlecenie są nawet kilkakrotnie droższe.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProjekty domów na każdą działkę