Ze względu na nieustannie rosnące koszty budowy domy o podniesionym standardzie nie cieszą się bardzo dużą popularnością. Nadal jednak niektórzy inwestorzy decydują się na tego typu rozwiązanie, czy rzeczywiście jest ono korzystne?
Domy luksusowe charakteryzują się przede wszystkim dużym metrażem. Są to zazwyczaj przynajmniej piętrowe budynki. Oczywiście duże rozmiary domu wpływają na zwiększenie budowy, jednak nie tylko wielkość ma wpływ na to, że niektóre domy jednorodzinne uważa się za luksusowe. Ważną cechą tego typu budynków jest również wysoki standard wykończenia. Dotyczy to użytych materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia. Możemy więc znaleźć nieduże budynki, określane jednak mianem domów luksusowych. Wrażenie luksusu wynika także z zastosowania pewnych rozwiązań architektonicznych. Jako luksusowe domy zazwyczaj określa się budynki o raczej tradycyjnej architekturze, bez przesadnie oryginalnych rozwiązań architektonicznych. Oczywiście możemy również znaleźć nowoczesne domy o podniesionym standardzie wykonania i dużym metrażu, które można bez wątpienia określić jako luksusowe.
Kto zatem powinien zainteresować się projektami luksusowych domów? Oczywiście inwestorzy, którzy dysponują większym kapitałem i mogą sobie w związku z tym pozwolić na duży dom. Warto jednak pamiętać, że każdy może pozwolić sobie na zastosowanie różnych rozwiązań wysokiej jakości, zarówno jako elementu wykończenia budynku, jak i samego projektu. Jeśli chcemy na co dzień czuć atmosferę luksusu w naszym domu, możemy na przykład zainwestować w wykończenie o wysokim standardzie lub tego typu meble. Nie będzie wiązało się to z koniecznością ponoszenia tak dużych wydatków jak budowa dużego, luksusowego budynku, ale z pewnością pozwoli nam na podniesienie statusu i komfortu naszego życia, co z kolei będzie miało również duży wpływ na naszą satysfakcję z nowego domu.